Alkany

Alkany to węglowodory alifatyczne, czyli związki powstałe z połączenia tylko atomów węgla i wodoru w najrozmaitszy sposób. Pojęcie alifatyczny znaczy tyle, co acykliczny, czyli niepierścieniowy. Więc alifatycznymi nazwiemy te węglowodory, które będą tworzyły niedomknięte łańcuchy. Niedługo wszystko się wyklaruje.

Metan

O węglowodorach można powiedzieć, że są to najprostsze związki organiczne. Z kolei najmniej skomplikowanym z nich jest pięcioatomowy metan. Gaz ten zawiera centralnie umiejscowiony atom węgla i cztery atomy wodoru dookoła.

Atom węgla w cząsteczce CH4 występuje w hybrydyzacji sp3, czyli cząsteczka przybiera kształt przestrzenny opisywany jako tetraedryczny (czworościenny).

Ryc. 1 © chemmix

Ryc. 1. Metan

Wygląd orbitali molekularnych (MO) cząsteczki metanu przedstawia Ryc. 2. Na podstawie eksperymentu udowodniono, że wiązania w cząsteczce metanu są zdegenerowane (równocenne). Są to wiązania typu czołowego σsp-s. Kąt φ to kąt tetraedryczny (φ = 109°28′).

Ryc. 2 © chemmix

Ryc. 2. Orbitale molekularne metanu

Różnica elektroujemności pomiędzy pierwiastkami tworzącymi wiązanie C−H wynosi ok. ΔχC−H = 2,5 − 2,1 = 0,4. Tym samym polaryzacja wiązań metanu jest bardzo niewielka, a na dodatek znosi się, więc nie obserwujemy momentu dipolowego - cząsteczka nie jest polarna. Metan i inne węglowodory nie rozpuszczają się w wodzie, ponieważ nie mogą z nią oddziaływać (brak polaryzacji).

Metan stanowi minimum 75% gazu ziemnego. Dlatego gaz ziemny jest przemysłowym źródłem metanu. Inne sposoby otrzymania metanu ilustrują równania reakcji:

C + 2H2    500°C→ CH4

CO + 3 H2 → CH4 + H2O

CH3COONa + NaOH → CH4 + Na2CO3

Al4C3 + 12 HCl → 3 CH4 + 4 AlCl3

Druga reakcja wykorzystuje wzbogacany wodorem gaz do syntez. Otrzymywanie gazu do syntez polega na sprzężonym spalaniu węgla (w celu wytworzenia potrzebnej energii) i reakcji węgla z wodą. Dodatkowy wodór wywiązywany jest w procesie elektrolizy wody.

2C + O2 → 2 CO + E
C + H2O + E → CO + H2
2 H2O    V→ 2 H2 + O2

Etan

Atomy węgla mogą się także łączyć pomiędzy sobą tworząc większe cząsteczki. Etan to związek zawierający osiem atomów (C2H6). Tak, jak we wszystkich związkach organicznych atomy węgla etanu są czterowartościowe i jak to jest we wszystkich alkanach występują w hybrydyzacji sp3.

Ryc. 3 © chemmix

Ryc. 3. Etan

Wygląd orbitali molekularnych (MO) cząsteczki etanu przedstawia Ryc. 4. Wiązania C−H są typu czołowego σsp-s, a wiązanie C−C to także wiązanie czołowe, ale σsp-sp. Kąty są identyczne jak w cząsteczce metanu - φ = 109°28′.

Ryc. 4 © chemmix

Ryc. 4. Orbitale molekularne etanu

Szereg homologiczny alkanów

Następne atomy wodoru mogą być podmieniane atomami węgla, przez co powstają coraz dłuższe łańcuchy węglowodorowe. Przy czym zawsze zachowana jest czterowartościowość węgla. Rozpatrzmy kolejne przykłady związków o łańcuchach z trzema, czterema i pięcioma atomami węgla. Przy rysowaniu ich wzorów będziemy posługiwać się wzorami strukturalnymi nieoddającymi struktury przestrzennej związku.

Często stosowane zestawienie można znaleźć w poniższej tabeli. Opisuje ono tzw. szereg homologiczny n-alkanów. Szereg homologiczny to grupa związków o pewnych cechach wspólnych, które wymienimy za chwilę. Na razie przyjrzyj się i spróbuj sam stwierdzić, jakie są podobieństwa, a jakie różnice pomiędzy kolejnymi związkami szeregu homologicznego n-alkanów. n-Alkany to alkany o prostych łańcuchach węglowodorowych. Można sobie łatwo wyobrazić inne cząsteczki, ale o tym powiemy przy izomerii łańcuchowej węglowodorów.

Ilość at. węgla Nazwa Wzór strukturalny Wzór sumaryczny
1 metan Ryc. 5 © chemmix CH4
2 etan Ryc. 6 © chemmix C2H6
3 propan Ryc. 7 © chemmix C3H8
4 n-butan Ryc. 8 © chemmix C4H10
5 n-pentan Ryc. 9 © chemmix C5H12

Szereg homologiczny alkanów (1 do 5 atomów węgla)

Najsilniej nasuwającą się różnicą jest ilość atomów węgla w cząsteczce kolejnych związków, która zmienia się regularnie - wzrasta o 1. Liczba wodoru także wzrasta regularnie - o 2. Jeśli się przyjrzeć łatwo można stwierdzić, wszystkie elementy podporządkowują się wzorowi ogólnemu:

Ryc. 10 © chemmix

Przy czym dla metanu n = 1, etanu n = 2, propanu n = 3 itd... Stąd wynika definicja szeregu homologicznego.

Szereg homologiczny - grupa związków organicznych podobna do siebie pod względem struktury. Kolejne związki w szeregu homologicznym różnią się od siebie ilością grup metylenowych −CH2−. Związki należące do jednego szeregu homologicznego nazywamy homologami. Związkom szeregu homologicznego można przypisać wspólny wzór ogólny.

Wzór ogólny alkanów w postaci półstrukturalnej to H−(CH2)n−H, lub po prostu sumarycznie CnH2n+2. Wnioskujemy z tego, że cząsteczki zawierają dwukrotnie więcej atomów wodoru niż węgla i jeszcze dwa atomy wodoru na końcach łańcucha.

Nazwy alkanów są tworzone od liczebników greckich określających ilość atomów węgla w łańcuchu (oprócz pierwszych czterech) oraz końcówki -an.

Liczba Liczebnik
grecki
Alkan
1 mono (hen)* metan
2 di (do)* etan
3 tri propan
4 tetra butan
5 penta pentan
6 heksa heksan
7 hepta heptan
8 okta oktan
9 nona nonan
10 deka dekan
11 undeka undekan
Liczba Liczebnik
grecki
Alkan
12 dodeka dodekan
13 trideka tridekan
20 ejkoza ejkozan
21 henejkoza henejkozan
22 dokoza** dokozan
30 triakonta triakontan
40 tetrakonta tetrakontan
80 oktakonta oktakontan
100 hekta hektan
300 trikta triktan
1000 kilia kilian

*) Służy do tworzenia nazw liczebników wyższych (np.: 11, 21, 22)

**) W liczebnikach 22-29 pomija się fragment -ej-

Przy omawianiu każdego szeregu mówi się o podobieństwach i różnicach dotyczących struktury, właściwości fizycznych i właściwości chemicznych.

Struktura alkanów:

Właściwości fizyczne alkanów:

Właściwości chemiczne alkanów:

Wszystkie te punkty zostaną omówione w dalszej tomu.

Alkile

W chemii organicznej często wyróżniamy podstawniki. Jeśli są to grupy atomów, których obecność powoduje pewne właściwości, to mówimy o grupach funkcyjnych (o nich pomówimy przy alkoholach). Podstawnikiem może być także inna grupa atomów, np. tzw. alkil.

Alkil to jednowartościowa grupa atomów wywodząca się z węglowodorów. Przykładowo alkil metylowy pochodzący od metanu to metyl CH3·. Kilka przykładów prezentują poniższe rysunki. Alkile posiadają końcówkę -yl z lokantem wskazującym miejsce przyłączenia do dalszej części cząsteczki.

Istnieje tylko jeden metyl.

Ryc. 11 © chemmix

Ale są dwa propyle. Jeden z nich normalny, czyli n-propyl (prop-1-yl), a drugi to prop-2-yl, czyli izopropyl. W nomenklaturze alkili preferowane są jednoliterowe oznaczenia struktury. Tak więc izopropyl zapisuje się jako i-propyl. Spotykane są też nazwy typu 2-propyl, itd.

Ryc. 12 © chemmix

W przypadku alkilu butylowego sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Mamy zwykły n-butyl. Podstawiony na drugiej pozycji to sec-butyl, czyli zgodnie z jednoliterowymi oznaczeniami s-butyl. Następnie metylopochodna propanu izobutyl, czyli i-butyl oraz podstawiony przy trzeciorzędowym atomie tert-butyl, czyli t-butyl.

Ryc. 13 © chemmix
"