Nomenklatura węglowodorów alifatycznych

Nazwy prostym n-alkanom nadajemy zgodnie z przytoczoną już wcześniej tabelką. Przypomnijmy ją ponownie:

Liczba Liczebnik
grecki
Alkan
1 mono (hen)* metan
2 di (do)* etan
3 tri propan
4 tetra butan
5 penta pentan
6 heksa heksan
7 hepta heptan
8 okta oktan
9 nona nonan
10 deka dekan
11 undeka undekan
Liczba Liczebnik
grecki
Alkan
12 dodeka dodekan
13 trideka tridekan
20 ejkoza ejkozan
21 henejkoza henejkozan
22 dokoza** dokozan
30 triakonta triakontan
40 tetrakonta tetrakontan
80 oktakonta oktakontan
100 hekta hektan
300 trikta triktan
1000 kilia kilian

Alkany

Spróbujmy nazwać pokazany już jakiś czas temu związek:

Ryc. 1 © chemmix

Nazwy węglowodorów rozgałęzionych nazywamy jako pochodne alkanu, który stanowi łańcuch główny, czyli najdłuższy łańcuch węglowy w cząsteczce. W naszym przypadku jest to trzyczłonowy łańcuch, czyli mamy tu do czynienia z pochodną propanu.

Ryc. 2 © chemmix

Następnie numerujemy łańcuch tak, aby suma numerów atomów węgla przy podstawnikach (są to tzw. lokanty) była jak najmniejsza. W naszym przykładzie nie ma to znaczenia (→ dalej):

Ryc. 3 © chemmix

Odnajdujemy podstawniki i nazywamy je. W naszym przypadku podstawnikiem jest grupa metylowa. Podstawnik zapisujemy przed nazwą razem z lokantem (numerem atomu węgla go którego podstawnik jest przyłączony).

Ryc. 4 © chemmix

A teraz inny związek:

Ryc. 5 © chemmix

Czasami łańcuch główny może nie być tak łatwy do odnalezienia. Trzeba zawsze się dobrze przyjrzeć i ewentualnie zmienić kształt cząsteczki. Nasz związek jest pochodną pentanu.

Ryc. 6 © chemmix

Numeracja atomów węgla w tym łańcuchu powinna być "od prawej do lewej", ponieważ 2 + 3 = 5 jest mniejsze od 3 + 4 = 7. Liczby te to numery atomów węgla w łańcuchu głównym, czyli lokanty.

Ryc. 7 © chemmix

Odnajdujemy podstawniki, nazywamy je (ponownie grupy metylowe) i wstawiamy do nazwy z lokantami. Jeśli podstawnik występuje dwa, trzy itd. razy, to wystarczy dopisać di, tri, tetra itd. Nie należy zapominać o lokantach (→ dalej).

Ryc. 8 © chemmix

Teraz kilka przykładów.

Ryc. 9 © chemmix

Ryc. 9. Pamiętaj o prawidłowym odnalezieniu łańcucha głównego, wymieniaj podstawniki alfabetycznie

Ryc. 10 © chemmix

Ryc. 10. Podstawniki złożone ogarniaj nawiasem i rozpoczynaj nową numerację od miejsca, w którym podstawnik przyłącza się do łańcucha głównego (4-izopropyloheptan)

Ryc. 11 © chemmix

Ryc. 11.Pamiętaj o zachowaniu alfabetycznej kolejności podstawników

Halogenoalkany

Zasady są praktycznie identyczne. Kwestia tylko innego podstawnika. Elementy zapisane w poniższej nazwie jasnoszarą czcionką są zbędne i nie powinny być zapisywane, lecz mogą dla lepszej czytelności.

Ryc. 12 © chemmix

Tak samo lokanty w sytuacji, kiedy nie ma innej możliwości należy pominąć jeśli jasne jest o jaki związek chodzi.

Ryc. 13 © chemmix

Alkeny i alkiny

Charakterystyczne dla alkenów i alkinów, o czym dowiesz się dokładniej trochę później, są wiązania wielokrotne, czyli odpowiednio podwójne dla alkenów i potrójne dla alkinów.

Pozycję wiązania wielokrotnego zapisujemy w nazwie przed końcówką oznaczającą wiązanie i z lokantem niższego atomu węgla, przy którym znajduje się to wiązanie, czyli:

Ryc. 14 © chemmix

W nawiasie podano stary sposób zapisu położenia wiązania wielokrotnego. Nie sprawdza się on już tak łatwo w tym przypadku:

Ryc. 15 © chemmix

Zauważ, że dodaliśmy tylko dwa wiązania do wzoru na Ryc. 12, która była ulepszeniem Ryc. 11. Dodanie tych wiązań spowodowało zmianę kierunku numeracji łańcucha (zsumuj lokanty, aby to sprawdzić - lokanty wiązań również się wliczają).

Dalsza nomenklatura pochodnych alkanów będzie omawiana na bieżąco przy każdej omawianej grupie związków (→ alkohole, aldehydy, ketony itd...).

"